Seydişehir Haberler

Amerika’ya Dev Siber Saldırı

İnternetteki büyük bir siber saldırı Twitter, Spotify, Reddit, Soundcloud başta olmak üzere bir çok önemli siteyi etkiledi. Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği ya da neden DynDNS’nin hedef olduğu henüz anlaşılamadı. PAYPAL VE TWITTER’A ERİŞİMDE KESİNTİ DynDNS internet sayfasında yayımladığı açıklamada DDos saldırısının bu sabaha karşı ABD’de başladığını ve en çok ülkenin doğusunu etkilediğini bildirdi. Saldırının ilk etkisi […]

Amerika’ya Dev Siber Saldırı
22 Ekim 2016 - 10:36 'de eklendi.

İnternetteki büyük bir siber saldırı Twitter, Spotify, Reddit, Soundcloud başta olmak üzere bir çok önemli siteyi etkiledi.

Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği ya da neden DynDNS’nin hedef olduğu henüz anlaşılamadı.

PAYPAL VE TWITTER’A ERİŞİMDE KESİNTİ
DynDNS internet sayfasında yayımladığı açıklamada DDos saldırısının bu sabaha karşı ABD’de başladığını ve en çok ülkenin doğusunu etkilediğini bildirdi.
Saldırının ilk etkisi bazı sitelere ulaşımı güçleştirmek oldu.
Kullanıcıların; Reddit, Twitter, Etsy, Github, Soundcloud, Spotify başta olmak üzere birçok siteye erişimi iyice zorlaştı.
Paypal, Pinterest ve Tumblr gibi sitelerle bazı kablolu hizmet sağlayıcılara erişimde de kesintiler olduğu bildirildi.
Bu olay DDos saldırıları diye bilinen siber saldırılarda bir taktik değişikliğine işaret ediyor. Daha önce bu tür saldırılar daha ziyade tek bir siteyi hedef alıyordu.
DynDNS’nin çok sayıda firma tarafından dünya çapındaki kullanıcılar için bir küresel adres rehberi gibi kullanılması saldırının çok daha etkili olmasına sebep oldu.

TÜRKİYE KISMEN ETKİLENDİ

BTK başkanı Ömer Fatih Sayan, yaptığı açıklamada, Amerika’da yaşanan siber saldırı vakası nedeniyle Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığının gözlemlendiğini belirterek, “Vatandaşlarımız da bu sorundan etkileniyorlar. Whatsapp uygulamasında yazılı mesajlar iletilebilmekte ancak resim ve video gönderiminde sorun yaşanabilmektedir.

Atakların, bu sitelerin birçoğuna hizmet veren DYN IPM DNS servis sağlayıcısına yapılan DDOS ve benzeri saldırılar sonucunda, bu hizmeti alan Twitter, SoundCloud, Spotify, Netflix, Reddit, Disqus, PayPal, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, Github, Guardian.co.uk, Imgur, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge ve Wired gibi servislerin de etkilendiği tespit edildi. Halihazırda söz konusu global servis sağlayıcıların ilgili hizmetlerinden yararlanılabilmekle birlikte ABD menşeli olası yavaşlamaların tekrar yaşanması ihtimal dahilindedir.” diye konuştu

 

SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER